Home                                  Galleri                                  Artsliste                                  Artikler & Links                                  Uge 41
 

Kvikmenu:

Artsliste Danmark

Artsliste Rgk. Amt

Artsliste WP

Matrikellisten, SLV

 

Artsliste, Danmark

Nedenstående er angivet hvilke fuglearter jeg har set siden starten af min fuglekigger karriere i juni 1993, i kronologisk rækkefølge. For SU-arter m.v. er der anført link til det specifikke fund hvis angivet, ellers til fund status for Danmark. Jeg anerkender ikke følgende arter som spontant optrædende i Danmark: Canadagås, Nilgås, Snegås, Fasan og Klippedue selvom de figurerer på den danske liste som C-arter. Hele min artsliste ligger desuden på Netfugl og kan ses her (systematisk) og her (kronologisk).

SU fugle med 1-10 fund i Danmark er markeret med rød

SU fugle med over 10 fund i Danmark er markeret med blå

 

2010

385 12/10 2010 Stendrossel (Monticola saxatilis) Nørrebjergevej, Vest for Nordby, Fanø fund
384 5/7 2010 Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Mølleparken, Skørping fund
383 1/7 2010 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Store Vrøj, Saltbæk Vig fund
382 8/9 2010 Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvand, Fyrhaven fund
381 16/2 2010 Gråvinget Måge (Larus glauscescens) Århus Å mellem 3-broer samt Brabrand Sø fund

 

2009

380 13/10 2009 Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi stejnegeri) Blåvand, Sydhukket fund
379 4/6 2009 Hætteværling (Emberiza melanolacephala) Krejbjergvej, Nr. Snede fund

 

2008

378 26/8 2008 Lattermåge (Larus atricilla) Blåvand, Nordhukket fund
377 11/8 2008 Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvand, Fyrhaven fund
376 27/7 2008 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger Tange fund
375 28/5 2008 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose   fund
374 23/5 2008 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvand, Sydslugen fund
373 21/5 2008 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Bølling Sø fund

 

2007

372 28/12 2007 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg Fiskerihavn fund
371 16/10 2007 Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen fund
370 10/10 2007 Schwarz Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Nr. Lyngvig Fyrhave   fund
369 2/9 2007 Bairdsryle (Calidris bairdii) Grenen, Skagen fund
368 6/8 2007 Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange, Færgeleje fund
367 15/7 2007 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Ulvshale, Møn fund
366 18/5 2007 Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Egå Engsø, Århus fund
365 30/1 2007 Sortstrubet Drossel (Turdus ruficollis atrogularis) Zoologisk Museum, København fund
364 16/1 2007 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis meena) Bække fund
 

2006

363 29/12 2006 Ismåge (Pagophila eburnea) Langø Havn, Lolland fund
362 3/12 2006 Stor Skrigeørn (Aquila clanga) Søholt, Lolland fund
361 15/10 2006 Stribet Sanger (Dendroica striata) Mandø fund
360 5/8 2006 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Borris Hede fund
359 5/8 2006 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Ræhr Grusgrav, Hanstholm fund
358 2/8 2006 Skadegøg (Clamator glandarius) Birke Pøl, Sydals fund
357 9/6 2006 Audouinsmåge (Larus audouinii) Helsingør Havn v. Kronborg fund
356 14/5 2006 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Jersore, Fyn
355 17/3 2006 Perleugle (Aegolius funereus) Tved Klitplantage
354 12/3 2006 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Frederiksdal Skov, Kulhusvej fund
353 3/1 2006 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø, Køge Bugt

 

2005

352 18/12 2005 Høgeugle (Surnia ulula) Hjardemål, Thy fund
351 13/10 2005 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Nyeng, Blåvand

fund
350 11/10 2005 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Vilslev Enge fund
349 9/10 2005 Dværgværling (Emberiza pusilla) Hvide Sande, Falckstationen fund
348 12/6 2005 Sardinsk Sanger (Sylvia sarda) Højen Fyr, Skagen fund
347 30/5 2005 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum forland fund
346 28/5 2005 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Grenen, Skagen fund
345 16/5 2005 Blå Glente (Elanus caeruleus) Nedermose, Skagen fund
344 11/5 2005 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lakolk Klitsø, Rømø fund

 

2004

343 9/11 2004 Krognæb (Pinicola enucleator) Utterslev Mose fund
342 5/11 2004 Gråsejler (Apus pallidus) Enghavevej, Esbjerg fund
341 5/10 2004 Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Hanstholm fyrhaver fund
340 4/10 2004 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Nr. Lyngvig fund
339 2/10 2004 Bonapartemåge (Larus philadelphia) Hirtshals, østmolen fund
338 10/7 2004 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Lakolk Strand, Rømø fund
337 10/7 2004 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Rømø Sønderstrand fund
336 12/6 2004 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Husby Klit fund
335 9/6 2004 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Fanø fund
334 7/6 2004 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Ejby mose, Skovlunde fund
333 11/5 2004 Alpejernspurv (Prunella collaris) Blåvand fund
332 2/5 2004 Blåvinget And (Anas discors) Sneum sluse fund

 

2003

331 26/10 2003 Jagtfalk (Falco rusticolus) Roneklint, Præstø fund
330 7/10 2003 Storpiber (Anthus richardi) Vest Stadil Fjord, nord for Nordre Dyb fund
329 13/6 2003 Dværghornugle (Otus scops) Fiil Sø fund
328 5/6 2003 Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene nord for Jagthytterne fund
327 31/5 2003 Klippeværling (Emberiza cia) Gedser Fuglestation fund
326 31/5 2003 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Molslaboratoriet, Mols Bjerge
325 29/5 2003 Stylteløber (Himantopus himantopus) Skjern Enge, diget ved Hedebyvej fund
324 18/5 2003 Rødrygget Svale (Hirundo daurica) Vest Stadil Fjord, ved jagthytten Skelmosevej fund
323 10/5 2003 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Revlsbuske, nord for Lønnerup Fjord fund
322 18/4 2003 Lille Flagspætte (Dendrocopos minor) Draved Skov
321 29/3 2003 Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvands Huk fund
 

2002

320 30/9 2002 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Egense dybet, Enebærodde fund
319 3/9 2002 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Blåvandshuk SU fund
318 24/8 2002 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Blåvand
317 23/8 2002 Rustand (Tadorna ferruginea) Margrethekog
316 18/8 2002 Cistussanger (Cisticola juncidis) Sønderho, Fanø fund
315 1/8 2002 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Blåvand
314 24/7 2002 Lunde (Fratercula arctica) Blåvand fuglestation
313 3/7 2002 Rosenterne (Sterna dougallii) Thyborøn Havn og Agger Tange fund
312 24/6 2002 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Kolding Ny Krematorie
311 17/6 2002 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Frisenfeldt, Gedser fund
310 15/6 2002 Biæder (Merops apiaster) Holmsland Klit ved Søndervig
309 5/6 2002 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Grenen, Skagen fund
308 3/6 2002 Triel (Burhinus oedicnemus) Skagen, nordstrandssøen fund
307 19/5 2002 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værnengene fund
306 9/5 2002 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Mandø fund
305 25/4 2002 Kohejre (Bubulcus ibis) Haurvig, Hvide Sande fund
304 21/4 2002 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø fund
303 21/4 2002 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tane Sø fund
302 13/4 2002 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Grødepladsen Skjern Enge fund
301 6/4 2002 Fyrremejse (Parus montanus) Sølsted Mose
300 31/3 2002 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Lønborggård, Skjern Enge fund
 

2001

299 3/11 2001 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Køge Havn    
298 28/10 2001 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Skelmosevej 1,5 km øst for Vest Stadil Fjord fund
297 24/10 2001 Slangeørn (Circaetus gallicus) Bjerregård fund
296 6/10 2001 Purpurhejre (Ardea purpurea) Vestamager fund
295 4/9 2001 Høgesanger (Sylvia nisoria) Nr. Lyngvig Fyrhave
294 30/7 2001 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen, Klæggrave fund
293 27/7 2001 Damklire (Tringa stagnatilis) Skjern Enge, Lønborgvej fund
292 26/6 2001 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Ibsensvej, Ringkøbing fund
291 9/6 2001 Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Kraptårnet, Vejlerne fund
290 9/6 2001 Lille Gulben (Tringa flavipes) Kraptårnet, Vejlerne fund
289 21/5 2001 Markpiber (Anthus campestris) Sandmilen, Skagen
288 11/5 2001 Steppehøg (Circus macrourus) Rejsby Enge fund
287 1/5 2001 Citronvipstjert (Motacilla citreola) Værnengene, Nordladen fund
286 5/3 2001 Gulddrossel (Zoothera dauma) Skårup, Vejlerne fund
 

2000

285 25/11 2000 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Vest Stadil Fjord, Jagthytten
284 6/11 2000 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Søndervig
283 21/10 2000 Alk (Alca torda) Nr. Lyngvig
282 17/10 2000 Humes Sanger (Phylloscopus humei) Nyeng fund
281 5/10 2000 Prærieløber (Tryngites subruficollis) Vollerum Enge ved Stadilø fund
280 29/6 2000 Steppevibe (Vanellus gregarius) Saltrup, Gilleleje fund
279 8/6 2000 Sumpvibe (Vanellus leucurus) Harboøre Tange fund
278 5/6 2000 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Vest Stadil Fjord, Mellemdyb
277 24/5 2000 Kærløber (Limicola falcinellus) Vest Stadil Fjord, Pandestederne
276 13/5 2000 Gulirisk (Serinus serinus) Ringkøbing Kirkegård
275 13/5 2000 Terekklire (Xenus cinereus) Kjelst Grusgrav fund
274 4/5 2000 Hvidskægget Sanger (Sylvia cantillans) Værnsandekrattet fund
273 29/7 2000 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Vest Stadil Fjord, ved jagthytten Skelmosevej fund
272 26/4 2000 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Vestkraft, Esbjerg fund
271 11/3 2000 Amerikansk Pibeand (Anas americana) Nordby, Fanø fund
270 14/2 2000 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Værnengene, Nordladen
 

1999

269 21/12 1999 Sneugle (Nyctea scandiaca) Hansted Reservatet fund
268 21/11 1999 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Hoverdal Plantage
267 29/8 1999 Stribet Ryle (Calidris melanotos) Vest Stadil Fjord, ved jagthytten Skelmosevej fund
266 5/8 1999 Sort Stork (Ciconia nigra) Skallingen
265 27/5 1999 Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Bork Havn fund
264 23/5 1999 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Saltvandssøen fund
263 15/5 1999 Aftenfalk (Falco vespertinus) Flagbakken, Skagen
262 13/5 1999 Rosenstær (Sturnus roseus) Skagen, Shell tanken ved Højensvej fund
261 9/5 1999 Wilsons Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnengene fund
 

1998

260 26/9 1998 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Rosenvold
259 12/9 1998 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Nr. Lyngvig
258 1/9 1998 Rovterne (Sterna caspia) Stadilø, Stadil Fjord
257 6/7 1998 Grøn Biæder (Merops persicus) Husby Sø fund
256 2/6 1998 Sølvhejre (Egretta alba) Værnsande
 

1997

255 15/10 1997 Brilleand (Melanitta perspicillata) Blåvands Huk fund
254 13/10 1997 Slørugle (Tyto alba alba) Grønningen, Blåvand
253 29/9 1997 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Vest Stadil Fjord
252 13/9 1997 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Nr. Lyngvig
251 30/6 1997 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Agger Tange
250 23/6 1997 Sandterne (Sterna nilotica) Skallingen, 2 ad fou
249 11/6 1997 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Lakolk, Rømø
248 8/6 1997 Pirol (Oriolus oriolus) Holmsland Klitvej 126
247 17/5 1997 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Ellekrattet, Skagen
246 17/5 1997 Blåhals (Luscinia svecica) Skagen, ved Tredækkermarken
245 14/5 1997 Silkehejre (Egretta garzetta) Værnsande
244 27/4 1997 Mosehornugle (Asio flammeus) Batterivej, Skagen
243 26/4 1997 Trane (Grus grus) Flagbakken, Skagen
242 26/4 1997 Sort Glente (Milvus migrans) Flagbakken, Skagen
241 31/3 1997 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Thyborøn Havn
240 31/3 1997 Lille Bjergand (Aythya affinis) Harboøre Tange fund
239 31/3 1997 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Harboøre Tange
238 29/3 1997 Halemejse (Aegithalos caudatus) Tofte Sø, Lille vildmose
 

1996

237 13/10 1996 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Nr. Lyngvig krattet 400m øst for Fyrhaven
236 9/10 1996 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Holmslands Klitvej 126, Søndervig fund
235 6/10 1996 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Holmslands Klitvej 126, Søndervig
234 6/10 1996 Sabinemåge (Larus sabini) Husby Klit ved Vest Stadil Fjord, Alpesejlerstedet
233 28/9 1996 Sodfarvet Skråpe (Puffinus griseus) Nr. Lyngvig
232 8/9 1996 Odinshane (Phalarobus lobatus) Hvide Sande lange mole, 1k
231 14/8 1996 Ørnevåge (Buteo rufinus) Blåvand, mosen fund
230 7/8 1996 Lærkefalk (Falco subbuteo) Vejlerne
229 1/8 1996 Sorthovedet Måge (Larus melanocephalus) Sidselbjerg, Vest Stadil Fjord
228 28/7 1996 Dværgryle (Calidris minuta) Klydesøen, Harboøre Tange
227 5/7 1996 Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica melanoleuca) Stevns Kalkbrud fund
226 4/7 1996 Rødtoppet fuglekonge (Regulus ignicapillus) Grib Skov
225 4/7 1996 Natugle (Strix aluco) Grib Skov
224 3/7 1996 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Jægerspris Nordskov
223 27/6 1996 Pungmejse (Remiz pendulinus) Skjern Å, mundingen
222 8/6 1996 Turteldue (Streptopelia turtur) Værnsande, Værnengene
221 6/6 1996 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Hover Mergelgrave
220 31/5 1996 Nattergal (Luscinia luscinia) Hebolgårde, Ringkøbing
219 23/5 1996 Skestork (Platalea leucordia) Vest Stadil Fjord, Søndre Dyb
218 17/5 1996 Hortulan (Emberiza hortulana) Aftensol, Skagen
217 17/5 1996 Tredækker (Gallinago media) Tredækkermarken, Skagen
216 17/5 1996 Islom (Gavia immer) Nordstranden Skagen
215 22/4 1996 Stellersand (Polysticta stelleri) Ho bugt, Nyeng
214 3/4 1996 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Flagbakken, Skagen
213 1/4 1996 Havørn (Haliaeetus albicilla) Flagbakken, Skagen
212 25/2 1996 Hvidsisken (Carduelis hornemanni) Ringkøbing Rensningsanlæg
211 25/2 1996 Stor Gråsisken (Carduelis flammea) Ringkøbing Rensningsanlæg

 

1995

210 13/11 1995 Silkehale (Bombycilla garrulus) Ibsensvej, Ringkøbing
209 18/10 1995 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Nr. Lyngvig
208 15/10 1995 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Nr. Lyngvig
207 25/9 1995 Storkjove (Stercorarius skua) Nr. Lyngvig
206 10/9 1995 Dværggås (Anser erythropus) Vest Stadil Fjord
205 30/7 1995 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Veserne, Vejlby grusgrav
204 30/7 1995 Svaleklire (Tringa ochropus) Veserne
203 30/7 1995 Tinksmed (Tringa glareola) Harboøre Tange
202 30/7 1995 Temmincksryle (Calidris temminckii) Harboøre Tange
201 19/7 1995 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Geddal Enge
200 26/6 1995 Engsnarre (Crex crex) Magisterkogen
199 26/6 1995 Hedehøg (Circus pygargus) Rømø dæmningen
198 25/6 1995 Vagtel (Coturnix coturnix) Rødebro ved Velling
197 17/6 1995 Plettet rørvagtel (Porzana porzana) Velling Bugt
196 17/6 1995 Natravn (Caprimulgus europaeus) Ulfborg Plantage
195 17/6 1995 Savisanger (Locustella luscinioides) Vest Stadil Fjord, Søndre dyb
194 4/6 1995 Græshoppesanger (Locustella naevia) Nord for "Kæret"
193 2/6 1995 Ellekrage (Coracias garrulus) Kjærgårdsmølle, Struer fund
192 13/5 1995 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Grønæltevej, Skjern Enge
191 7/5 1995 Tejst (Cepphus grylle) Skagen Nordstrand
190 2/5 1995 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Rindum Enge
189 30/4 1995 Vendehals (Jynx torquilla) Rindum Enge
188 30/4 1995 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Amtmandens lund, Ringkøbing
187 23/4 1995 Laplandsværling (Calcarius lapponicus) Syd for Vest Stadil Fjord
186 16/4 1995 Rødhovedet And (Netta rufina) Vejlerne
185 14/4 1995 Rød Glente (Milvus milvus) Skagen, ved Brænderpasset
184 14/4 1995 Toplærke (Galerida cristata) Skagen, Buttervej
183 14/4 1995 Ravn (Corvus corax) Skagen
182 13/4 1995 Sortspætte (Dryocopus martius) Ndr. Feldborg Plantage
181 10/4 1995 Urfugl (Tetrao tetrix) Vind Hede, gården Bar
180 9/4 1995 Sortklire (Tringa erythropus) Værnengene
179 30/3 1995 Hærfugl (Upupa epops) No, hos Svenning
178 29/3 1995 Træløber (Certhia familiaris) Amtmandens lund, Ringkøbing
177 19/3 1995 Atlingand (Anas querquedula) Værnengene
176 19/3 1995 Knarand (Anas strepera) Værnengene
175 12/3 1995 Huldue (Columba oenas) Novej
174 4/3 1995 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hvide Sande havn
173 25/1 1995 Søkonge (Alle alle) Holmsland Klitvej 126, i EE´s opvaskebalje
172 15/1 1995 Isfugl (Alcedo atthis) Hindø dæmningen
171 1/1 1995 Sortkrage (Corvus corone) Sønderjylland
 

1994

170 30/12 1994 Lille skallesluger (Mergellus albellus) Arreskov Sø
169 30/12 1994 Skovhornugle (Asio otus) Faldsled, Fyn
168 4/12 1994 Grønspætte (Picus viridis) Forsthaven, Århus
167 29/10 1994 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Vest Stadil Fjord
166 17/10 1994 Ringdrossel (Turdus torquatus) Nr. Lyngvig Fyrhave
165 16/10 1994 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Nr. Lyngvig
164 16/10 1994 Havlit (Clangula hyemalis) Nr. Lyngvig
163 16/10 1994 Vandrefalk (Falco peregrinus) Nr. Lyngvig
162 16/10 1994 Fløjlsand (Melanitta fusca) Nr. Lyngvig
161 15/10 1994 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Stadilø
160 30/9 1994 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Hvide Sande
159 24/9 1994 Stenvender (Arenaria interpres) Hvide Sande
158 11/9 1994 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Hvide Sande
157 10/9 1994 Dværgmåge (Larus minutus) Holmsland Klit ved Hjelmevej  
156 10/9 1994 Lomvie (Uria aalge) Holmsland Klit ved Hjelmevej
155 7/9 1994 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Rydbjerg ved Velling  
154 6/9 1994 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Nr. Lyngvig
153 4/9 1994 Sortand (Melanitta nigra) Husby Klit ved Vest Stadil Fjord
152 28/8 1994 Skægmejse (Panurus biarmicus) Hindø
151 21/8 1994

Vandrikse (Rallus aquaticus)

Værnsande, Værnengene  
150 20/8 1994 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Hørbylunde
149 16/8 1994 Kirkeugle (Athene noctua) Hos Kurt ved Ringkøbing  
148 7/8 1994 Lille Regnspove (Numenius phaeopus) Tipperne
147 5/8 1994 Dværgterne (Sternula albifrons) Agger Tange
146 5/8 1994 Hvidklire (Tringa nebularia) Agger Tange
145 5/8 1994 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Agger Tange fund
144 26/7 1994 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Brøns  
143 14/6 1994 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Atlaskvadratet BE23, No
142 7/6 1994 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Hover  
141 7/6 1994 Sumpmejse (Poecile palustris) Hover
140 7/6 1994 Duehøg (Accipiter gentilis) Vej til Hover
139 5/6 1994 Hedelærke (Lullula arborea) Hoverdal Plantage
138 29/5 1994 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Velling Bugt  
137 29/5 1994 Skovpiber (Anthus trivialis)  Schubert´s Plantage
136 29/5 1994 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Schubert´s Plantage
135 29/5 1994 Gulbug (Hippolais icterina) Amtmandens lund, Ringkøbing  
134 29/5 1994 Havesanger (Sylvia borin) Amtmandens lund, Ringkøbing
133 26/5 1994 Lille Gråsisken (Carduelis cabaret) Markskellet, Ringkøbing  
132 24/5 1994 Splitterne (Sterna sandvicensis) Husby Klit ved Vest Stadil Fjord
131 24/5 1994 Havterne (Sterna paradisaea) Husby Klit
130 24/5 1994 Sortterne (Chlidonias niger) Husby Sø  
129 22/5 1994 Spætmejse (Sitta europaea) Rhømerhaven, Århus
128 21/5 1994 Gøg (Cuculus canorus) Værnengene
127 21/5 1994 Tornsanger (Sylvia communis) Værnengene
126 21/5 1994 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Værnengene
125 20/5 1994 Mursejler (Apus apus) Ibsensvej, Ringkøbing
124 17/5 1994 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Atlaskvadratet BE23
123 17/5 1994 Digesvale (Riparia riparia) Lille grusgrav BE23  
122 17/5 1994 Mudderklire (Actitis hypoleucos) No grusgrav
121 1/5 1994 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Husby-Nørre Sø
120 1/5 1994 Bysvale (Delichon urbicum) Stadil Fjord
119 1/5 1994 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Stadil Fjord
118 30/4 1994 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Ibsensvej, Ringkøbing  
117 30/4 1994 Gærdesanger (Sylvia curruca) Ibsensvej, Ringkøbing
116 29/4 1994 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Vejers Strand  
115 29/4 1994 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Vejers Strand
114 27/4 1994 Gransanger (Phylloscopus collybita) Amtmandens lund, Ringkøbing
113 26/4 1994 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Sandene, Ringkøbing Fjord  
112 18/4 1994 Stor Hornugle (Bubo bubo) M. P. Plantage, Rgk. Amt  
111 18/4 1994 Landsvale (Hirundo rustica) Atlaskvadratet BE23
110 17/4 1994 Bjergand (Aythya marila) Harboøre Tange  
109 13/4 1994 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola torquata) Hovvig
108 6/4 1994 Sangdrossel (Turdus philomelos) Holstebrovej, Ringkøbing
107 1/4 1994 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Alrø  
106 29/3 1994 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Sydskoven Ålborg
105 27/3 1994 Brushane (Philomachus pugnax) Værnengene
104 27/3 1994 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Værnengene
103 27/3 1994 Skeand (Anas clypeata) Værnengene
102 27/3 1994 Blisgås (Anser albifrons) Værnengene
101 26/3 1994 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Margrethekog  
100 26/3 1994 Pibeand (Anas penelope) Fremskudte dige, Margrethekog
99 21/3 1994 Sortmejse (Periparus ater) Velling Plantage  
98 20/3 1994 Taffeland (Aythya ferina) Hindø, Stadil Fjord
97 20/3 1994 Krikand (Anas crecca) Hindø, Stadil Fjord
96 20/3 1994 Topmejse (Lophophanes cristatus) Hindø, Stadil Fjord
95 20/3 1994 Rørdrum (Botaurus stellaris) Hindø, Stadil Fjord
94 15/3 1994 Strandskade (Haematopus ostralegus) Hindø, Stadil Fjord
93 12/3 1994 Stor Regnspove (Numenius arquata) Sandene, Ringkøbing Fjord  
92 5/3 1994 Vandstær (Cinclus cinclus) Hover Å
91 5/3 1994 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Hee ved sommerland vest
90 5/3 1994 Sanglærke (Alauda arvensis) Rindum
89 26/2 1994 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Ibsensvej, Ringkøbing
88 20/2 1994 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Hvide Sande
87 20/2 1994 Sandløber (Calidris alba) Hvide Sande
86 20/2 1994 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Hvide Sande
85 20/2 1994 Rødben (Tringa totanus) Hvide Sande
84 6/2 1994 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Rhømerhaven, Århus  
83 6/2 1994 Troldand (Aythya fuligula) Århus Havn
82 19/1 1994 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Hindø, Stadil Fjord
81 19/1 1994 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Hindø, Stadil Fjord
80 19/1 1994 Hvinand (Bucephala clangula) Hindø, Stadil Fjord
79 17/1 1994 Jernspurv (Prunella modularis) Ibsensvej, Ringkøbing
78 16/1 1994 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Amtmandens lund, Ringkøbing
77 8/1 1994 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Vest Stadil Fjord
76 8/1 1994 Sædgås (Anser fabalis) Vest Stadil Fjord
75 8/1 1994 Pibesvane (Cygnus columbianus) Vest Stadil Fjord
74 2/1 1994 Sangsvane (Cygnus cygnus) Ringkøbing, Sorte bakker
 

1993

73 26/12 1993 Spurvehøg (Accipiter nisus) Ibsensvej, Ringkøbing  
72 25/12 1993 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Ringkøbing Fjord, Gammelsogn
71 19/11 1993 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Ndr. Ringvej, Ringkøbing
70 8/11 1993 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Ringkøbing Fjord ved Gammelsogn
69 31/10 1993 Grønsisken (Carduelis spinus) Ibsensvej, Ringkøbing
68 31/10 1993 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Sandene, Ringkøbing Fjord  
67 31/10 1993 Ederfugl (Somateria mollissima) Vesterhavet, Husby Klit  
66 28/10 1993 Vindrossel (Turdus iliacus) Ibsensvej, Ringkøbing
65 28/10 1993 Sjagger (Turdus pilaris) Ibsensvej, Ringkøbing
64 26/10 1993 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Avistur, Ringkøbing
63 24/10 1993 Skærpiber (Anthus petrosus) Nissum Fjord  
62 24/10 1993 Bjergirisk (Carduelis flavirostris) Nissum Fjord
61 24/10 1993 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Nissum Fjord
60 24/10 1993 Klyde (Recurvirostra avosetta) Nissum Fjord
59 24/10 1993 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Nissum Fjord
58 24/10 1993 Gravand (Tadorna tadorna) Nissum Fjord
57 24/10 1993 Skovskade (Garrulus glandarius) Vej til Nissum  
56 23/10 1993 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Mellem Århus og Ringkøbing
55 17/10 1993 Husskade (Pica pica) Ibsensvej, Ringkøbing
54 15/10 1993 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Alkjær Lukke  
53 10/10 1993 Munk (Sylvia atricapilla) Ibsensvej, Ringkøbing
52 10/10 1993 Fiskehejre (Ardea cinerea) Ibsensvej, Ringkøbing
51 10/10 1993 Rødhals (Erithacus rubecula) Ibsensvej, Ringkøbing
50 3/10 1993 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Vest Stadil Fjord
49 3/10 1993 Dværgfalk (Falco columbarius) Husby Klit ved Vest Stadil Fjord
48 3/10 1993 Knortegås (Branta bernicla) Vest Stadil Fjord, trk. Langs Husby Klit
47 3/10 1993 Bramgås (Branta leucopsis) Vest Stadil Fjord, trk. Langs Husby Klit
46 3/10 1993 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Vest Stadil Fjord
45 3/10 1993 Spidsand (Anas acuta) Husby Klit ved Vest Stadil Fjord
44 3/10 1993 Sildemåge (Larus fuscus) Husby Klit ved Vest Stadil Fjord
43 3/10 1993 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Husby Klit
42 2/10 1993 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Sorte Bakker, Ringkøbing  
41 2/10 1993 Stillits (Carduelis carduelis) Avistur, Ringkøbing
40 2/10 1993 Grønirisk (Carduelis chloris) Ringkøbing Fjord
39 2/10 1993 Sølvmåge (Larus argentatus) Ringkøbing Fjord, Sorte Bakker
38 2/10 1993 Bogfinke (Fringilla coelebs) Ibsensvej, Ringkøbing
37 1/10 1993 Sule (Morus bassanus) Husby Klit  
36 1/10 1993 Gulspurv (Emberiza citrinella) Vest Stadil Fjord
35 30/9 1993 Hjejle (Pluvialis apricaria) Holmbo Kær, Stadil Fjord  
34 29/9 1993 Bomlærke (Emberiza calandra) Stadil Fjord
33 29/9 1993 Fjordterne (Sterna hirundo) Stadil Fjord
32 29/9 1993 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Stadil Fjord
31 29/9 1993 Allike (Corvus monedula) Stadil Fjord
30 29/9 1993 Gråkrage (Corvus cornix) Stadil Fjord
29 29/9 1993 Vibe (Vanellus vanellus) Stadil Fjord
28 25/9 1993 Svartbag (Larus marinus) Ringkøbing Fjord, Sorte Bakker
27 25/9 1993 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sorte Bakker i Ringkøbing  
26 25/9 1993 Skarv (Phalacrocorax carbo) Ringkøbing Fjord
25 25/9 1993 Knopsvane (Cygnus olor) Ringkøbing Fjord
24 25/9 1993 Gråand (Anas platyrhynchos) Ringkøbing Fjord
23 25/9 1993 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) KG Ringkøbing
22 25/9 1993 Gråspurv (Passer domesticus) Ringkøbing
21 24/9 1993 Solsort (Turdus merula) Ibsensvej, Ringkøbing
20 22/9 1993 Musvåge (Buteo buteo) Ndr. Ringvej, Ringkøbing
19 22/9 1993 Skovspurv (Passer montanus) Ibsensvej, Ringkøbing
18 19/9 1993 Engpiber (Anthus pratensis) Vesterhavet, Husby Klit
17 19/9 1993 Fuglekonge (Regulus regulus) Nr. Lyngvig Fyrhave  
16 19/9 1993 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Husby Klit ved Vest Stadil Fjord
15 19/9 1993 Ride (Rissa tridactyla) Vesterhavet, Husby Klit
14 19/9 1993 Stormmåge (Larus canus) Vesterhavet, Husby Klit
13 19/9 1993 Hættemåge (Larus ridibundus) Vesterhavet, Husby Klit
12 19/9 1993 Råge (Corvus frugilegus) Alkjær Lukke
11 19/9 1993 Stær (Sturnus vulgaris) Ibsensvej, Ringkøbing
10 19/9 1993 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Ibsensvej, Ringkøbing
9 17/9 1993 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Ibsensvej, Ringkøbing
8 17/9 1993 Ringdue (Columba palumbus) Ibsensvej, Ringkøbing
7 29/8 1993 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Holmbo Kær, Stadil Fjord  
6 29/8 1993 Blishøne (Fulica atra) Stadil Fjord  
5 29/8 1993 Grågås (Anser anser) Vest Stadil Fjord
4 29/8 1993 Rørhøg (Circus aeruginosus) Sandene, Ringkøbing Fjord  
3 29/8 1993 Agerhøne (Perdix perdix) Søndervig  
2 1/8 1993 Musvit (Parus major) Ibsensvej, Ringkøbing
1 1/8 1993 Tornirisk (Carduelis cannabina) Ibsensvej, Ringkøbing

 

Racer, C-arter

1 30/9 1993 Fasan (Phasianus colchicus) Rindum Enge, Pumpestationen
2 3/10 1993 Lysbuget Knortegås (Branta bernicla hrota) Vest Stadil Fjord, trk. langs Husby Klit
3 9/1 1994 Canadagås (Branta canadensis) Gl. Sogn ved Ringkøbing  
4 20/3 1994 Snegås (Anser caerulescens) Vest Stadil Fjord
5 1/4 1994 Klippedue (Columba livia) Lokalitet?
6 22/12 1996 Skarv (Phalacrocorax carbo carbo) Hvide Sande
7 26/4 1997 Nordlig Gul Vipstjert (Motacilla flava thunbergi) Skagen  
8 13/5 2000 Sortbuget Knortegås (Branta bernicla nigricans) Forlandet ved Sneum Sluse  
9 24/5 2000 Islandsk Stor Kobbersneppe (Limosa limosa islandica) Vest Stadil Fjord
10 17/10 2000 Slørugle (Tyto alba guttatta) Janderup Kirke  
11 11/3 2001 Sortrygget Hvid Vipstjert (Motacilla alba yarellii) Værnengene ved Nordladen
12 1/6 2001 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Skjern Enge  
13 21/4 2003 Sydlig Blåhals (Luscinia svecica cyanecula) Vest Stadil Fjord ved Skjulet Skemosevej fund
14 11/5 2003 Gulhovedet Gul Vipstjert (Motacilla flava flavissima) Værnengene ved tværvejen fund
15 30/10 2005 Grønlandsk Blisgås (Anser albifrons flavirostris) Vest Stadil Fjord fund
16 9/10 2006 Amerikansk Sortterne? (Chlidonias niger surinamensis) POTENTIEL NY FOR DK! Hvide Sande fund

 

Artliste, Ringkøbing Amt

Min amtsliste kan ses på Netfugl her. Listen er opdateret, men er ikke retvisende kronologisk, idet flere arter ikke er opdateret med hensyn til dato.

 

Artsliste, WP

Min artsliste for WP kan ses på Netfugl her. Listen er opdateret, men er ikke tilgængelig kronologisk, idet flere arter ikke er opdateret med hensyn til dato.

 

Copyright 2005-2010 © Ulf Eschou Møller